zavolejte nám +420 737-004-919
nebo Klikněte zde odešlete zprávu

Váš košík je prázdný!
Doprava nad 3000 Kč zdarma
Doživotní záruka
14 denní garance vrácení peněz

Levenhuk.cz » Články » Přehled teleskopů Levenhuk Strike NG

Přehled teleskopů Levenhuk Strike NG

Nekonečná noční obloha člověka odjakživa fascinovala. I když prostým okem mnoho neuvidíte, pohled na myriády hvězd roztroušených v temné hlubině vesmíru je skutečně podmanivý. Dříve nebo později všichni, kdo jsou fascinováni záhadami vesmíru, zcela jistě zjistí, že pokud se skutečně chtějí do těchto záhad ponořit, je pro ně nepostradatelným pomocníkem teleskop. Skutečně, i nejjednodušší model vám umožní pozorovat povrch Měsíce, Jupiterovy měsíce a Saturnovy prstence, hvězdokupy a některé objekty hlubokého vesmíru.

Jak si vybrat první teleskop

Začínající hvězdář bude zcela jistě zaskočen širokým výběrem různých teleskopů, které jsou dnes na trhu k dispozici. Ale abychom k vám byli upřímní - žádný teleskop neumí všechno. Přesto se astronomové z celého světa shodují na tom, že by prvním teleskopem měl být kompaktní refraktor na jednoduché azimutální montáži. Tyto přístroje jsou velmi spolehlivé a snadno se používají, nevyžadují žádnou zvláštní údržbu ani kalibraci a lze je použít ke sledování nebeské oblohy i k pozemnímu pozorování. Řada Levenhuk Strike NG se skládá ze tří modelů, které nabízejí vše, co amatérský astronom potřebuje: Levenhuk Strike 50 NG, Levenhuk Strike 60 NG a Levenhuk Strike 80 NG s objektivy o průměru 50 mm, 60 mm a 80 mm. Teleskop Levenhuk Strike 50 NG

Řada Levenhuk Strike NG pro začínající hvězdáře

Tuto řadu společnost Levenhuk zkonstruovala a vyrobila pro začínající hvězdáře, kteří se teprve začínají seznamovat s různými záhadami vesmíru a odhalovat je. Sada obsahuje vše, co budete kdy potřebovat ke svým prvním pozorováním: teleskop se dodává v barevné krabici obsahující samotný přístroj, dva okuláry, Barlowovu čočku, kompas, planisféru, CD se softwarem Stellarium a příručku pro amatérské astronomy „Vidět vše!“.

Základní charakteristiky těchto teleskopů

Teleskopy Levenhuk Strike NG jsou výrobky nejvyšší kvality a při řádné péči vám budou sloužit řadu let. Čočky objektivů jsou vyrobeny z vysoce kvalitního skla s několikanásobnou antireflexní vrstvou na všech optických plochách. Nejvyšší model řady, Levenhuk Strike 80 NG, váží asi 5 kg, zbylé dva modely jsou ještě lehčí – to znamená, že svůj teleskop můžete snadno přepravovat k pozorování v přírodě. Tyto přístroje lze dokonce používat i během dne, a to k pozemním pozorováním. Nezapomeňte ale, že budete potřebovat zenitový hranol, aby obraz nebyl vzhůru nohama.

Všechny modely Levenhuk Strike NG jsou vybaveny hledáčkem, který vám umožňuje snadnou navigaci noční oblohou a rychle teleskop namířit na požadovaný objekt. Prostě připevněte optický tubus k montáži, veškeré potřebné příslušenství položte na praktickou odkládací přihrádku, podívejte se do planisféry, které nejzajímavější nebeské objekty jsou dnes v noci k vidění, a jste připraveni k pozorování!

Teleskopy Levenhuk Strike 50 NG a 60 NG

Pojďme se na jednotlivé teleskopy podívat blíže. Levenhuk Strike 50 NG a Levenhuk Strike 60 NG jsou dva základní modely řady s objektivy o průměru 50 mm a 60 mm. Jsou kompaktní a lehké, ale nepříliš výkonné. Nejdůležitějším parametrem teleskopu totiž není jeho praktické zvětšení, ale průměr objektivu. Čím větší průměr, tím více toho budete svým teleskopem vidět. Tyto modely jsou ideální pro pozorovatele hvězd, kteří hledají co nejkompaktnější přístroj. Jsou skutečně velmi lehké a snadno se vejdou do kufru vašeho auta.

Teleskop Levenhuk Strike 60 NG

Dvojhvězdy pohledem přes teleskopy Levenhuk Strike NG

Níže uvedený obrázek ilustruje možnosti těchto teleskopů. Bílý obdélník ohraničuje stejnou dvojhvězdu při pohledu přes modely 80 NG, 60 NG a 50 NG (zleva doprava).

Dvojhvězdy, teleskopy Levenhuk Strike NG

Levenhuk Strike 80 NG

Levenhuk Strike 80 NG, který je nejvýkonnějším modelem této řady, má špičkový objektiv o průměru 80 mm. Okulárový výtah o průměru 1,25" vám v případě zájmu umožňuje snadno si dokoupit další okuláry. K tomuto teleskopu můžete připevnit digitální fotoaparát a vyzkoušet si afokální fotografii. Nebudete sice schopni pořizovat ohromující snímky mlhovin hlubokého vesmíru, ale zato získáte zajímavé snímky měsíčního povrchu a pozemské objekty budete mít doslova na dosah ruky.

Proto bychom vám doporučili vybrat si tento pokročilý model. I když je o něco těžší, jeho možnosti jsou větší než u ostatních teleskopů této řady. Seznam specifikací jednotlivých modelů naleznete v tabulce na konci tohoto článku.

Teleskop Levenhuk Strike 80 NG

Měsíc a vysílací věž pohledem přes teleskop Levenhuk Strike 80 NG

Měsíc, teleskop Levenhuk Strike 80 NG Měsíc, teleskop Levenhuk Strike 80 NG Buňka věž, teleskop Levenhuk Strike 80 NG

Každý z teleskopů Levenhuk Strike NG je báječným dárkem pro děti i dospělé. Tyto přístroje jsou spolehlivé a mimořádně snadno se používají, díky čemuž jsou ideální volbou jako váš první teleskop. Jakmile se otrkáte a rozhodnete se zakoupit pokročilejší přístroj, budete už vědět, co máte od teleskopu očekávat.

Možnosti teleskopů Levenhuk Strike NG

Model
0braz
Teleskop Levenhuk Strike 50 NG
Teleskop Levenhuk Strike 60 NG
Teleskop Levenhuk Strike 80 NG
Materiál optického tubusu
Metal
Metal
Metal
Povrchová úprava optiky
Několikanásobná antireflexní vrstva
Několikanásobná antireflexní vrstva
Několikanásobná antireflexní vrstva
Materiál rámu
Plastová
Plastová
Plastová
Prachové víčko a rosnice
Ano
Ano
Ano
Vnitřní průměr okulárů
0,965" (24,5 mm)
0,965" (24,5 mm)
1,25" (31,75 mm)
Rozměry stativu (průměr a výška)
11,9 x 65 cm
11,9 x 75,9 cm
11,9 x 75,9 cm
Hmotnost stativu
1,2 kg
1,7 kg
2 kg
Zásobník a příslušenství
Ne
Ne
Ano
Rozměry optického tubusu (průměr a délka)
9,1 x 61 cm
9,1 x 72,9 cm
11,7 x 71,1 cm
Hmotnost (optický tubus a stativ)
1 kg
1,4 kg
1,8 kg
Hmotnost (teleskop a příslušenství)
2,5 kg
3,4 kg
4,4 kg
Montáž
Altazimutální anglická montáž
Altazimutální anglická montáž
s deklinační osou
Altazimutální anglická montáž
s deklinační osou
Hledáček
3x20
3x20, s červenou tečkou
3x20, s červenou tečkou
Okuláry
Okuláry F20 mm, F6 mm; 3x Barlowova čočka; diagonální zrcátko
Okuláry F20 mm, F6 mm; 3x Barlowova čočka; diagonální zrcátko
Okuláry F20 mm, F6 mm; 3x Barlowova čočka; diagonální zrcátko
Typ objektivu
Achromatický
Achromatický
Achromatický
Průměr objektivu (apertura)
50 mm
60 mm
80 mm
Ohnisková vzdálenost
600 mm
700 mm
720 mm
Práh rozlišení, úhlových vteřin
2,8
2,5
1,6
Limitní hvězdná velikost
10,6
10,2
11,5
Minimální použitelné zvětšení (standardní příslušenství)
30x
35x
36x
Maximální použitelné zvětšení (standardní příslušenství)
200x
233x
360x
Pozorování:
Měsíční krátery o velikosti od 9 km v průměru, fáze Venuše, Saturnovy prstence, čtyři měsíce Jupitera, sluneční skvrny (pouze se speciálním slunečním filtrem!). Jasné objekty katalogu Messier
Měsíční krátery o velikosti od 8 km v průměru, fáze Venuše, Saturnovy prstence, čtyři měsíce Jupitera a jeho oblačné pásy, sluneční skvrny (pouze se speciálním slunečním filtrem!). Jasné objekty katalogu Messier, Uran a Neptun v bodové velikosti.
Měsíční krátery o velikosti od 5 km v průměru, fáze Merkuru a Venuše, struktura slunečních skvrn (pouze se speciálním slunečním filtrem!), Cassiniho dělení prstenců Saturnu, oblačné pásy Jupitera, Velká rudá skvrna a stíny měsíců obří planety na jejím povrchu. Všechny objekty katalogu Messier, nejjasnější objekty katalogu NGC.