zavolejte nám +420 737-004-919
nebo Klikněte zde odešlete zprávu

Váš košík je prázdný!
Doprava nad 1900 Kč zdarma
Doživotní záruka
14 denní garance vrácení peněz
Jsme v plném provozu,
bez ohledu na COVID-19!

Levenhuk.cz » Články » Astrofotografie a tipy Joela Sawaského

Astrofotografie a tipy Joela Sawaského


S potěšením vám představujeme astrofotografické snímky pořízené Joelem Sawaskim pomocí teleskopu SkyMatic 105 GT MAK a digitálního fotoaparátu Levenhuk T310 NG. Joelovi jsme velmi vděční za to, že nám umožnil na našich stránkách publikovat své snímky a výsledky svého výzkumu. Doufáme, že tyto snímky a autorův komentář pomohou těm z našich zákazníků, kteří právě zahájili svou cestu do světa astrofotografie nebo o tom uvažují. „Věřím, že můj pohled může být užitečný, neboť ještě před dvěma měsíci jsem o astronomii nevěděl vůbec nic a o astrofotografii ještě méně. Dnes už umím vzít několik video souborů, upravit je pomocí programu RegiStax a spojit je ve Photoshopu,“ tvrdí Joel.

Astrofotografické snímky pořízené a opatřené poznámkami Joelem Sawaskim


Porovnání snímků Saturnu

Porovnání snímků Měsíce

Tyto snímky ukazují význam „skládání“. Bez funkce skládání by začátečník jako já nedokázal zjistit, proč jsou mé fotografiev porovnání s jinými snímky, které jsem našel na internetu, tak nekvalitní . Moje první myšlenka byla: „Mám snad špatné vybavení?“ Odpověď zní ne. Moje vybavení je v pořádku. Musel jsem jen místo pořizování jednotlivých snímků zpracovat video ve formátu AVI.

Mým dalším úkolem bylo získat fotografie Měsíce v úplňku ve vysokém rozlišení. Tento snímek byl pořízen tak, že jsem teleskop nastavil na zachycení 4 souborů ve formátu AVI. Jeden soubor na každý kvadrant Měsíce. Následně jsem jednotlivé kvadranty zpracoval v programu RegiStax 6 a konvertoval na samostatné snímky. Tyto čtyři snímky jsem pak spojil do jednoho ve vysokém rozlišení pomocí funkce Photomerge v Photoshopu.

Měsíc při zvětšení 80x, složeno ze čtyř snímků pomocí programu Registax a funkce Photomerge

Po úspěchu, který jsem zaznamenal při sestavování sloučeného čtyřsnímku Měsíce jsem se rozhodl zkusit štěstí s ještě vyšším rozlišením. Takže jsem na teleskop instaloval svou Barlowovu čočku 2x a pořídil 12 souborů AVI. Ty jsem pak zpracoval v programu RegiStax 6 a spojil pomocí Photoshopu. Asi se ptáte, proč není spodní část kompletní. Je to tím, že než jsem stačil nahrát poslední 2 soubory AVI, vybila se mi baterie v tabletu.

Měsíc při zvětšení 160x, složeno ze dvanácti snímků pomocí programu Registax a funkce Photomerge

Z tohoto snímku jsem si vytiskl obrázek Měsíce ve vysokém rozlišení o rozměrech 36 x 41 cm, který je vhodný k zarámování.

O autorovi


Joel Sawaski je elektroinženýr, jako odborný asistent vyučuje matematiku na univerzitě, a je nadšený amatérský astronom a astrofotograf, který dělá neuvěřitelné pokroky. O svá zjištění se plánuje dělit se svými studenty.

O teleskopu


Levenhuk SkyMatic 105 GT MAK, kompaktní model MAK s funkcí GoTo a dlouhou ohniskovou vzdáleností 1300 mm je vhodný k vizuálnímu pozorování i k astrofotografii. Mimořádně dobrých výsledků lze dosáhnout při pozorování Měsíce a planet.

O fotoaparátu


Levenhuk T310 NG - je digitální fotoaparát s rozlišením 3 Mpx určený pro astrofotografii. Umožňuje zachycovat statické snímky i videozáznamy a dodává se v sadě včetně software, adaptéru na teleskop a kabelu USB.


Fotografie a komentář poskytl Joel Sawalski
srpen 2015, USA